Šunka je pre mnohých ľudí obľúbenou mäsovou pochúťkou, ale to neznamená, že je to najlepšia vec aj pre vášho psa. V tomto článku vám vysvetlíme, či váš pes môže jesť šunku, a aké možné riziká podstupujete (a niektoré bezpečnejšie alternatívy, ktoré by ste mali zvážiť).

A teda - môžu psy jesť šunku?

Krátka odpoveď je áno, psy môžu jesť šunku. Je ale táto potravina pre nich aj bezpečná? V skutočnosti to pre nich nie je najzdravšie. Šunka je spracované mäso, takže často obsahuje pridanú soľ, konzervačné látky a iné koreniny, ktoré môžu byť pre psov škodlivé. Navyše šunka má vysoký obsah tuku. Jesť príliš veľa čohokoľvek má riziká, vrátane tuku. Príliš veľa tuku v strave vášho šteniatka môže viesť k tráviacim ťažkostiam, alebo dokonca závažnejším zdravotným problémom u psov (ako je zvýšené riziko pankreatitídy). Príliš veľa tuku v strave môže vášho psa pripraviť aj o ďalšie dôležité živiny. Okrem toho, keďže ošípaným sa často podávajú antibiotiká, hormóny, tuk z mnohých šuniek nie je zdravý.

Je šunka určite zlá pre psov?

Krátka odpoveď znie, áno - ak ho kŕmite pravidelne, alebo vo veľkých množstvách. To znamená, že aj keď šunka nie je zdravé krmivo, príležitostné malé sústo nespôsobí psovi nejaké výraznejšie zdravotné problémy. Najväčšia vec, na ktorú si treba dávať pozor, je vysoký obsah soli vo väčšine šunky. Príliš veľa soli v strave vášho psa môže viesť k otrave sodíkom.

Otrava sodíkom môže viesť k príznakom ako:

  • Zvracanie
  • Hnačku
  • Letargiu
  • Nadmerný smäd

Dôsledky sú závažnejšie, ak sa neliečia, takže je najlepšie udržiavať príjem sodíka u vášho psa relatívne na nízkych dávkach a dávať pozor na uvedené príznaky.

Najlepšie alternatívy šunky pre psov

Ak teda šunka nie je pre vaše šteňa tou najlepšou voľbou, čím by ste ju mali kŕmiť? Našťastie existuje veľa bezpečnejších a zdravších alternatív, ktoré môžete zvážiť. Tu je niekoľko lepších pochúťok pre psov, ktoré mu môžete ponúknuť:

  • Varené chudé mäso: Ak chcete dať svojmu psovi mäso ako špeciálnu pochúťku, rozhodnite sa pre chudé možnosti, ako je obyčajné varené kuracie, morčacie alebo hovädzie mäso. Uistite sa, že ste najskôr odstránili všetku kožu alebo uvarené kosti.
  • Ovocie a zelenina: Mnohé druhy ovocia a zeleniny sú pre psov bezpečné a výživné. Ponúknite malé porcie obyčajného čerstvého ovocia, ako sú plátky jabĺk, čučoriedky alebo melón, alebo zeleninu, ako je mrkva a zelené fazuľky.
  • Domáce pochúťky pre psov: Zvážte, či si doma pripravíte svoje vlastné pochúťky pre psov s použitím ingrediencií vhodných pre psov. Jednou z najjednoduchších možností je dehydrovať mäso z orgánov, ako je pečeň alebo srdce, v sušičke potravín, alebo v rúre.
Zo zivota psov logo
alebo
Na hor