Áno môžu! Tekvica je nabitá živinami, ktoré sú pre nich dobré. A tekvica má skutočne kopec zdravotných výhod pre vášho psa, vrátane vysokého obsahu vlákniny, ktorá podporuje tráviaci systém. Väčšina psov miluje chuť tekvice, takže smelo to vyskúšajte.

Aké sú zdravotné výhody tekvice pre psov?

1. Vitamíny a minerály

Tekvica je plná živín, ktoré váš pes potrebuje. Je skvelým zdrojom vitamínov A, E a C , ktoré sú dôležité pre imunitný systém, funkciu mozgu, zrak a zdravie psej pokožky. Tekvica tiež obsahuje dôležité minerály akým je napríklad draslík, meď, mangán a železo, z ktorých každý hrá úlohu v bunkových funkciách psa. Preto je dobrou voľbou pridávať tekvicu, ako súčasť pravidelnej stravy vášho psa.

2. Zrak

Podobne ako iná oranžová zelenina, aj tekvica obsahuje veľa betakaroténu, ktorý je prekurzorom vitamínu A. Akonáhle sa v tele premení na vitamín A, pomáha zlepšovať zrak, ako aj celkovú imunitu a zdravie pokožky a srsti psa. Karotenoid zeaxantín tiež chráni oči vášho psa pred silným slnečným žiarením.

3. Antioxidanty

Antioxidanty chránia vášho psa pred nebezpečnými voľnými radikálmi v tele. Voľné radikály sú v podstate poškodené bunky, ktoré "kradnú molekuly" z iných buniek. Sú prirodzeným vedľajším produktom metabolizmu a vystavenia toxínom v životnom prostredí. Ale ak sú voľné radikály nekontrolované, môžu poškodiť bunky vášho psa a dokonca aj jeho DNA. Antioxidanty v tekvici zahŕňajú tieto rastlinné pigmenty, nazývané karotenoidy:

  • Beta karotén
  • Zeaxantín
  • Beta-kryptoxantín

Karotenoidy pomáhajú znižovať riziko rakoviny a degeneratívnych ochorení. Štúdie ukazujú, že môžu byť dobré aj pre zdravie kostí. Rovnako ako beta karotén, aj beta-kryptoxantín tvorí vitamín A. Zeaxantín prispieva k spomaleniu procesu starnutia psa, zlepšuje zdravie jeho srdca, zvyšuje hladinu glutatiónu a znižuje zápaly kože.

4. Antiparazitárne

Tekvicové semienka sú prirodzeným a účinným spôsobom, ako odstrániť parazity, ako sú červy, z tráviaceho traktu vášho psa. Semená obsahujú aminokyselinu cucurbitin, ktorá paralyzuje červy. Štúdie na potkanoch a šteniatkach preukázali schopnosť tekvicových semien zbaviť sa črevných červov.

5. Vláknina

Tekvica je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá je skvelá pre zdravie tráviaceho traktu vášho psa. Obsah rozpustnej vlákniny v tekvici absorbuje vodu, čo môže pomôcť stuhnúť tekutú stolicu, keď má váš pes hnačku.Vláknina môže pomôcť aj s opačným problémom, a to uvoľnením utlačenej stolice pri zápche.Vláknina v tekvici môže tiež pomôcť vášmu psovi cítiť sa dlhšie sýty. A vláknina môže tiež pomôcť predchádzať problémom s análnymi žľazami u psov.

Ako kŕmiť svojho psa tekvicou

Cennými časťami tekvice sú semená a dužina. Ako každá zelenina, organická tekvica je pre vášho psa najzdravšou voľbou, aby ste sa vyhli plodom pestovaným pesticídmi. Tekvicové semienka majú nízky obsah tuku a sú bohaté na bielkoviny. Keď používate semená ako liek na črevné červy, uistite sa, že dávate svojmu psovi iba surové organické semená, nie solené, pražené tekvicové semienka, ktoré jedia ľudia.Najlepší spôsob, ako dať svojmu psovi úžitok z tekvicových semien, je rozdrviť ich a pridať ½ čajovej lyžičky cca na 9 kg hmotnosti do krmiva raz, alebo dvakrát denne. Pokračujte v tom raz alebo dvakrát denne, kým už v jej stolici neuvidíte červy ani vajíčka.Tekvicová dužina - ako súčasť bežného jedla môžete svojmu psovi dať čerstvú tekvicu alebo tekvicové pyré z konzervy. Ako súčasť pravidelnej zdravej výživy môžete svojmu psovi dať 1/3 až ½ šálky tekvice každý deň. Môžete ho podávať surové alebo varené, podľa toho, čo váš pes preferuje. Ak ju kŕmite surovou, budete ju musieť rozmixovať na pyré, aby bola stráviteľná. Varenú tekvicu môžete kŕmiť na kocky, ak má váš pes rád niečo trochu žuvavejšie. Možno vás prekvapí, že môže byť lepšie dať svojmu psovi tekvicové pyré v konzerve. Je to preto, že tekvica v konzerve je koncentrovanejšia na vlákninu a živiny a obsahuje menej vody. Navyše, konzervovaná tekvica je k dispozícii po celý rok a je pohodlnejšie ju doma skladovať. Uistite sa však, že kupujete obyčajnú tekvicu a nie náplň do tekvicového koláča s pridaným korením, soľou alebo cukrom. Môžete si dokonca kúpiť tekvicové konzervy, ktoré sa predávajú pre psov ... ale zvyčajne sú drahšie ako konzervované tekvice v bežných potravinách a nemajú žiadne jedinečné prísady.

Ako tekvica pomáha psom s hnačkou alebo zápchou

Tekvica môže byť často jednoduchým riešením pre miernu hnačku alebo zápchu u psov. Tajomstvo je v obsahu vlákniny, ktorá môže pomôcť pri oboch stavoch. Ak má váš pes hnačku, pridajte 1 až 4 polievkové lyžice tekvice z konzervy do jej jedla na niekoľko dní, kým sa jej stolica nestane pevnejšou. Vláknina absorbuje a pomáha odstraňovať prebytočnú vodu z jej tráviaceho traktu. Pri zápche pridajte do jej jedla 1 až 4 polievkové lyžice jedla. Uistite sa, že dostane veľa vody, pretože dehydratácia môže byť dôvodom zápchy. Vláknina absorbuje prebytočnú vodu a pomáha zmierniť pohyby čriev. V prípade hnačky alebo zápchy, ak sa vášmu psovi do niekoľkých dní nezlepší, budete musieť zistiť, čo spôsobuje problém, aby ste mohli zvážiť iné riešenia.

Tekvicové pochúťky

Je ľahké vyrobiť domáce tekvicové maškrty pre vášho psa. Tieto pochúťky pre psov zo surovej tekvice predstavujú zdravé občerstvenie, ktoré môžete zmraziť a použiť podľa vlastného uváženia.Alebo zmrazte tekvicu v miske na ľad ako rýchlu a chutnú pochúťku počas teplého letného dňa. Keď nabudúce uvidíte tekvicu, pamätajte, že taká tekvica sa dá výborným spôsobom použiť v prospech vášho psa kedykoľvek počas celého roka.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor