Občas sa stretneme s krmivom, na ktoré nás média upozornia, že na základe zistení sú tie a tie krmivá pre psov stiahnuté z trhu (alebo ich jednotlivé šarže). Mnohé z pokazených trhavých pochúťok pre psov boli vyrobené so škodlivým premixom. Našťastie sa majitelia psov od otravy s melamínom poučili. V mnohých zámorských výrobných závodoch sú normy kontroly kvality a bezpečnosti potravín prinajlepšom zanedbávané a že dokonca aj v EU majú výrobcovia problémy s bezpečnosťou a testovaním svojich výrobkov.Majitelia psov sa rozumne vyhýbajú pochúťkam a potravinám so škodlivým premixom a to je aj dobre. Ale napriek tomu, že sa snažia vyhýbať určitým produktom, ich psy naďalej zomierajú a chorľavejú.Ako sa toto môže vôbec stávať?

Špička ľadovca

Štítok na krmive alebo pochúťke vášho domáceho maznáčika môže skrývať malé klamstvo.A toto klamstvo môže stáť vášho domáceho maznáčika zdravie, alebo dokonca aj život. Vo väčšine spracovaných potravín je niečo neodmysliteľne zlé, o čom majitelia pri ich nákupe ani nevedia.Zohrievanie a spracovanie, ktorým tieto potraviny prechádzajú, vytvára zásadnú zmenu, ktorá by mohla mať nebezpečné následky - spôsobí, že krmivo je v podstate "mŕtve". To, čo sa dostane do krmiva, nie je to, čo vyjde, keď sa zohreje, sterilizuje, ožiari a zlisuje  a takmer všetky krmivá pre psov po zahriatí nespĺňajú normy AAFCO. V dôsledku toho musia byť vitamíny a minerály opäť pridané, aby krmivo spĺňalo požiadavky AAFCO. A tu sa to začína "kaziť".V minulosti sa melamín, ktorý spôsoboval otravu u psov, nepridával priamo do krmiva pre domáce zvieratá, ale nachádzal sa v premixe. Čínski výrobcovia ho pridávali do svojho premixu, aby zvýšili obsah bielkovín. Až keď začali umierať psy – začali sa diať veci. Stiahnutie produktov s obsahom tohoto premixu bolo také veľké, že sa neobmedzovalo len na jedného výrobcu potravín. Pretože sa takmer všetci výrobcovia krmív spoliehali na premixy, bol ovplyvnený aj veľký počet výrobcov, ktorí si kúpili rovnaký premix. To znamená, že prechod vášho domáceho maznáčika z jedného krmiva na druhé nemusí nevyhnutne znamenať, že ste urobili dobre, ak vaše nové krmivo obsahovalo rovnaký premix, ako to predošlé.

Ako zistíte, či vaše jedlo obsahuje premix?

Ak sa premix do krmiva nepridá, váš pes by z konzumácie nutrične mŕtveho obsahu ochorel a bol by podvyživený. Ak sa premix pridáva do krmiva, spoliehate sa na zahraničné bezpečnostné normy a v podstate hráte ruletu so zdravím vášho psa. Nebezpečenstvo premixu je veľmi reálne, pretože takmer každý premix sa vyrába v zámorí, kde sú výrobné náklady nižšie a normy ešte nižšie. Desivé na tom je, že majitelia psov nevedia povedať, či premix v ich krmive pochádza z Číny, pretože to nemusí byť uvedené na etikete. Jediný spôsob, ako to zistiť, je zavolať výrobcovi a opýtať sa, kde je premix vyrobený.

Čo môžeš urobiť

Najbezpečnejšia vec, ktorú môžete pre svojho domáceho maznáčika urobiť, je kŕmiť ho surovou alebo doma pripravenou stravou – alebo komerčnou stravou, ktorá neobsahuje premixy. Vyhľadajte si také krmivá, ktoré sú transparentné, pokiaľ ide o testovanie na toxíny. Uistite sa, že pred zabalením otestujú šarže na mykotoxíny a baktérie. Hľadajte produkty bez syntetických prísad akéhokoľvek druhu. Vitamíny z potravy sú odolnejšie ako tie, ktoré sa vyrábajú laboratórne. Kŕmte krmivami iba zložkami vyslovene určených na konzumáciu.To platí pre všetky produkty vrátane mrazeného a dehydrovaného mäsa.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor