Je lepšie nájsť si dostatok času a vyrobiť si čisto mäsové krmivo (takzvaný BARF) pre svojho psa, alebo sa môžem spoľahnúť na komerčne predávané produkty? Tak to si vysvetlíme v tomto článku. Čo je teda lepšie? Ak sa snažíte ušetriť čas s komerčne pripravovanou stravou pre psa, určite si najprv urobme domácu úlohu a preskúmajme množstvo a kvalitu mäsa, kostí a tukov, ktoré sa v obsahu kúpeného balenia nachádza. Je preto dôležité čítať etikety a pozorne sa pozerať na dostupné potraviny, aby ste presne vedeli, čím svojho psa vlastne budete kŕmiť. Tu je niekoľko základných vecí, ktoré je treba dodržať pri výbere, aké krmivo pre psa si v obchode napokon kúpiť.

KVALITA MÄSA

Toto je najdôležitejší faktor, na ktorý musíme pri výbere krmiva pre psa dohliadať. Kvalita a množstvo mäsa v balení. Musíte si preveriť aké množstvo svalového mäsa a kostí sa nachádza v balení. Niektoré výrobky, žiaľ, obsahujú veľmi málo chudého svalového mäsa. Zvyčajne to znamená, že máte viditeľne vyšší obsah tuku, ale ak ste si nie istý, skontrolujte nutričnú analýzu na balení. V závislosti od zdroja bielkovín môže byť obsah tuku kdekoľvek od 2 do 13 %, ale ak je to oveľa viac, môže byť krmivo vyrobené výlučne z odrezkov. Príliš veľa tuku môže byť obzvlášť znepokojujúce pre zvieratá s problémami pankreasu alebo pečene. Bez ohľadu na to, ktorú značku krmiva si vyberiete, uistite sa, že krmivo obsahuje dostatok svalového mäsa a kostí, ako základ stravy. Ak neexistuje žiadna nutričná analýza na etikete balenia, alebo nemáte ako zistiť presný obsah, dôrazne odporúčam zmeniť značku (výrobcu krmiva). Nemôžete si zostaviť vyváženú stravu pre vášho psíka, ak nemáte potuchy, čím vlastne budete kŕmiť.

VNÚTORNÉ ORGÁNY

Obsah bielkovín by mal byť ideálne medzi 14 a 19%. Do zmesi by sa malo pridať aj mäso z orgánov, takže hľadajte značky využívajúce výber "celých zvierat", aby ste sa uistili, že toto cenné mäso z orgánov je obsahom balenia.Mäso zo srdca sa považuje za svalovinu, pečeň a obličky obsahujú dôležité stopové minerály a vitamíny v prírodnej forme.V ideálnom prípade môže mäso zo srdca tvoriť 10 až 15% celkovej stravy a mäso z orgánov by malo tvoriť 5 až 10 % obsahu balenia (respektíve kŕmnej dávky, ak si stravu pre psa pripravujete doma sami).

SACHARIDY A ZELENINA

Obsah sacharidov v strave musí byť čo najnižší. Zelenina obsahuje vlákninu, ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, ako aj vitamíny, minerály, enzýmy, fytonutrienty a antioxidanty. Uistite sa, že zložky zeleniny sú uvedené na obale kupovaného krmiva, aby ste sa vyhli všetkému, na čo by váš pes mohol byť alergický. Čím je krmivo jemnejšie mleté, tým viac z toho váš pes absorbuje. Ak je zelenina v obsahu balenia krmiva vo veľkých kúskoch, nemusí byť úplne stráviteľná pre vášho psíka. Vyhnite sa surovej strave s pridanými obilninami. V surovej forme nie sú stráviteľné a pri tepelnej úprave by mohli spôsobiť tráviace komplikácie pri kŕmení surovým mäsom.

OBSAH KOSTÍ

Dôležité je vyvážiť v strave obsah kostí a mäsa. Obsah kostí je rovnako dôležitý ako obsah bielkovín. Niektoré komerčné krmivá obsahujú vo svojom balení z dôvodu zníženia výrobných nákladov vyšší podiel kostí, než samotného mäsa. Ak kŕmite psa, krmivom so zvýšeným obsahom kostí, môže mať váš psík zápchu, alebo suchú, bielu, práškovú stolicu. Stáva sa to vtedy, keď sa komerčná surová strava na báze hydiny nevyrába z celých kurčiat a moriek. Obsah vápnika by mal byť niekde v rozmedzí 0,75 až 1,5 % v krmive, ktoré obsahuje aj kosti. Dlhodobé kŕmenie surovou stravou bez kostí bude mať za následok nedostatok vápnika a iných stopových minerálov. Jednoduchým riešením je kŕmiť rôznymi zužitkovateľnými surovými mäsitými kosťami (ako sú kĺby, krky a stehenné kosti). Ak kŕmenie surovými mäsitými kosťami nie je vhodné, môžete striedať predpripravené surové potraviny s kosťou a bez kostí. Kŕmte takto nie viac ako tri dni v týždni a ostatné štyri dni v týždni doprajte svojmu psovi jedlo s kosťou (mäso s kosťou). Bez ohľadu na to, ktorú značku krmiva si vyberiete, uistite sa, že krmivo obsahuje chudé svalové mäso a kosti ako základ stravy.

OBSAH TUKU

Existujú dva druhy tukov.Nasýtené a nenasýtené tuky. Nasýtený tuk pochádza z bieleho tuku, ktorý vidíte v mäse. To mu dodáva mramorovaný vzhľad. Vo vysokej koncentrácii sa nachádza aj v koži hydiny. Nenasýtené tuky možno pridať vo forme za studena lisovaných olejov z rýb a rastlinných zdrojov. Pätnásť percent tuku a viac je podozrivých, pokiaľ nekŕmite psa napríklad mäsom z celej kačky, ktorá má prirodzene vysoký obsah tuku. Ak má váš pes, ako následok z takejto stravy "mastnú stolicu", alebo hnačku, je nevyhnutné do stravy psa následne pridať viac svaloviny, alebo zmeniť značku kŕmnej zmesi.Príliš veľa tuku je vážnym problémom pre psíky, ktoré trpia problémami pečene a pankreasu a môžu byť vystavené riziku ďalších ochorení.

Ak chcete obohať psovi stravu rôznymi výživovými doplnkami, hľadajte radšej doplnky stravy, ako syntetické vitamíny a minerály (tie s chemicky znejúcimi názvami). Majte na pamäti, že aj keď je to menej pohodlné, najlepšie je pridať do stravy psa čerstvý jablčný ocot a EFA oleje, aby ste z týchto potravín získali čo najväčšiu nutričnú hodnotu. Mrazením sa degradujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom a enzýmy nachádzajúce sa v surovom jablčnom octe. Dobre vyvážená surová strava nie je vždy najlacnejšia. Ak porovnávate krmivá medzi sebou a niektoré sú drahšie ako iné, musíte zistiť prečo. Pomôže vám k tomu nutričná analýza. Ak má vysoký obsah tuku, je to dobrý indikátor toho, že hlavnými zložkami je "kŕmny balast" z dôvodu nižšej ceny. Odolajte nutkaniu ušetriť peniaze v domnení, že aj tak to pes zožerie - hádam vie čo mu chutí, alebo nechutí. Vyvarujete sa tým možnostiam vzniku alergií a chorôb a čo teda ušetríte na krmive a napokon dáte veterinárovi. Vo všeobecnosti bude váš pes schopný zjesť o niečo menej potravy a bude sa cítiť spokojnejší, ak mu doprajete štedrú porciu svaloviny. Nech už sa rozhodnete kŕmiť akoukoľvek surovou stravou, určite zvážte faktory, ktoré sú v tomto článku uvedené.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor