Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :

Psy sú už od praveku obľúbeným námetom umelcov.

Zobrazenie psov v umení sa stalo prepracovanejším, ako sa jednotlivé plemená vyvíjali a rozvíjal sa ich vzťah k človeku. Poľovnícke scény boli obľúbené v stredoveku a renesancii . Psy boli zobrazované ako symbol vedenia , ochrany , lojality , vernosti , vernosti , bdelosti a lásky . Psy boli v mnohých oblastiach sveta zobrazované na jaskynných maľbách v rôznych kútoch sveta. Našli sa maľby lovcov a psov vo francúzskej jaskyni Lascaux a sú dátované do obdobia s pred 17 tisíc rokov. Jaskynné maľby zo Španielska znázorňujúce psov sú staré vyše 12 tisíc rokov.

Na území niekdajšej Mezopotámie sa dochovali maľby psa (podobnému dnešnému chrtovi) s úlovkom. V Egypte maľby zachytávajú psov podobné chrtom a mastifom. Aj v umení Grécka a Ríma nájdeme veľa vyobrazení psov na keramike, reliéfoch a sôch. 55 psov nájdeme i na slávnej stredovekej tapisériu z Bayeux, ktorá je dlhá 70 metrov. Vyobrazuje dobytie Anglicka Normanmi. Psy sú často zobrazované i na renesančných maľbách, ako mitologické námety. Už od čias renesancie sa panovníci na obrazoch dali zväčšniť so svojimi štvornohými spoločníkmi. Na začiatku 19. storočia sa tešili veľkej obľube práve portréty psov. Psy sú po celú epochu ľudstva jedným z najviac maľovaných zvierat v spoločnosti človeka.

Starovekí Gréci a Rimania, na rozdiel od semitských kultúr, uprednostňovali psov ako domácich miláčikov, vážili si ich pre ich vernosť a odvahu a často ich bolo vidieť na gréckych a rímskych reliéfoch a keramike ako symboly vernosti. Psy boli darované medzi milovníkov a chované ako domáce zvieratá, strážcovia a na lov. Psy si Gréci vážili pre ich vieru a lásku.

Poľovnícke výjavy boli bežnou témou stredovekého a renesančného umenia. Poľovníctvo bolo v stredoveku športom výlučne pre aristokraciu a poľovníctvo bolo nevyhnutnou súčasťou dvornej etikety. Vyobrazenie ľudí s poľovníckym psom, jastrabmi či sokolmi by signalizovalo stav. Poľovnícke psy boli spojené so šľachtou, keďže loviť smela len šľachta. Na rôzne druhy lovu sa používali rôzne plemená psov. Lov so psami bol v stredoveku taký populárny, že divé medvede boli v Anglicku lovené až do vyhynutia. Poľovnícke psy sú zriedkavo zobrazené v spoločnosti duchovných , kvôli zákazu činnosti, ktorý vyhlásil Štvrtý lateránsky koncil , ktorý sa konal za pápeža Inocenta III .

Zdroj: wikipedia

Zo zivota psov logo
alebo
TPL_BACKTOTOP