Zdravé dospelé psy zvyčajne vydržia 3 až 5 dní bez jedla, pokiaľ majú prístup k pitnej vode. Ak ide teda o dospelého psa. U šteniat toto ale neplatí. Šteniatka mladšie ako 6 mesiacov potrebujú jesť niekoľkokrát denne, inak môžu byť dehydrované alebo hypoglykemické. Pozrime sa teda bližšie na niektoré konkrétnejšie okolnosti, kedy dospelí psi nejedia a prečo.

Ako dlho môže malý pes vydržať bez jedla?

Menšie psy nemusia byť schopné tak dlho vydržať bez potravy, ako väčšie psy. Pes malého vzrastu (záleží na rase psa) by nemal zostať bez potravy dlhšie ako 3 dni.

Ako dlho môže chorý pes vydržať bez jedla?

Ak je pes chorý, najmä ak trpí tráviacimi ťažkosťami, je úplne normálne, že nebude jesť niekoľko dní. Psy sa prirodzene postia, ak sa necítia dobre, takže netrvajte na tom, aby ste ho prinútili jesť. Dať tráviacemu systému prestávku s 12-24 hodinovým hladovaním je skvelý spôsob, ako napríklad vyriešiť hnačku. Napriek tomu, keďže nejesť môže byť znakom vážnejších stavov, ak váš chorý pes nejedol 2-3 dni, je dobré sa porozprávať so svojím (chovateľským) okolím, alebo priamo z veterinárom.

Ako dlho môže pes po operácii nejesť?

Podobne ako pri chorých psoch, aj u psov, ktorí práve prešli operáciou, môže sa u nich niekoľko dní prejavovať nezáujem o jedlo. Ale to trvá dlhšie ako 6 dní, poraďte sa s veterinárom.

Prečo môj pes odmieta potravu?

Pozrime sa bližšie na to, prečo váš pes odmieta jesť, a na pár vecí - čo sa s tým dá (po domácky) urobiť. Existuje niekoľko dôvodov straty chuti do jedla u psov a rôzne príčiny budú mať rôzne riešenia. Keďže strata chuti do jedla je bežným indikátorom ochorenia u psov, mali by ste venovať veľkú pozornosť stravovacím návykom vášho psa. Ak váš pes zvyčajne dobre žerie, ale zrazu odmieta jesť, je to často znak choroby, alebo krátkodobý následok (napríklad) očkovania, alebo prebiehajúceho liečebného procesu. Strata chuti do jedla je jedným z najčastejších príznakov choroby, najmä ak je sprevádzaná vracaním, hnačkou alebo inými príznakmi. To, že váš pes neje, neznamená, že má vážnu chorobu... znížená chuť do jedla môže byť tiež príznakom bolesti zubov a nepohodlia v dôsledku zlomeného alebo uvoľneného zuba alebo zápalu ďasien. Ak však váš pes stratil chuť do jedla, stále je rozumné požiadať o pomoc veterinára, aby zistil príčinu takéhoto stavu. Nejesť môže byť príznakom vážnych stavov, ako je rakovina, ochorenie pečene, ochorenie obličiek, bolesť alebo systémové infekcie. Vakcíny tiež nesú riziko nežiaducich účinkov. Zvyčajne je to malé a krátke ... ale ak strata chuti do jedla pokračuje, mali by ste kontaktovať svojho veterinárneho lekára. Strata chuti do jedla u psov je tiež bežným príznakom často predpisovaných liekov, ako sú antibiotiká. Zvyčajne sa tieto príznaky začnú prejavovať za deň alebo dva, takže venujte veľkú pozornosť svojmu psovi, ak berie nejaké lieky na predpis.

Nálada, správanie alebo vyberavosť

Keď váš pes neje, nie je to vždy kvôli chorobe alebo lekárskej reakcii. Vysvetlenie môže byť oveľa jednoduchšie. Niektorí psi sú vyberaví a nemusia jesť v určitých časoch alebo v situáciách, keď sa cítia nepríjemne alebo v strese. Príčin úzkosti psa môže byť nespočetne veľa , napríklad nový domov, cestovanie, domáci hostia... a možno bude potrebovať čas, aby sa prispôsobil. Väčšina psov sa usadí a opäť začne prijímať potravu!

Prečo môj pes neje, ale koná normálne?

Psy občas nejedia, ale budú sa správať normálne. Neprejavia sa u nich iné príznaky a budú naďalej piť vodu a dokonca jesť maškrty a budú mať svoju obvyklú energiu na aktivity a hry.V tomto prípade je možné, že váš pes trpí len dočasnými tráviacimi problémami. Alebo sa jednoducho rozhodol, že už mu jedlo nechutí. Zvážte túto možnosť, ak ste do jeho jedla nedávno pridali niečo nové,alebo ak ho kŕmite komerčným krmivom, zloženie alebo zložky sa mohli zmeniť a preto mu to možno prestalo chutiť.Ak váš pes neje, ale správa sa normálne, je pravdepodobné, že to bude menej závažné, ale ak sa to v priebehu niekoľkých dní nezlepší. Treba byť len trpezlivý.

Čo robiť, ak váš pes neje

Ak váš pes nejedol niekoľko dní, možno budete potrebovať pomoc svojho veterinára, aby ste vylúčili akúkoľvek chorobu, ktorá si vyžaduje liečbu. Ďalšie kroky, ktoré podniknete, budú závisieť od toho, či váš pes má alebo nemá zdravotný problém. Ak váš pes neje, pretože je vyberavý, alebo sa mu nepáči čas na jedlo alebo je v novom prostredí, môžete vyskúšať niekoľko rôznych prístupov:

  • Zmeňte krmivo svojho psa. Ak kŕmite granulami, zvážte pridanie alebo prechod na psie konzervy (a opačne).
  • Prejdite sa so psom pred jedlom, aby ste stimulovali jeho chuť do jedla.
  • Vymeňte misky, alebo miesto kde kŕmite svojho psa. Váš pes sa môže cítiť pohodlnejšie pri jedení inde, než si myslíte.
  • Neukazujte svojmu psovi, že ste v strese z toho, že neje. Keď ho kŕmite, buďte veselí a vecní, a ak nemá záujem, jedlo si zoberte a ponúknite mu ho neskôr.
  • Znížte počet jedál. Mnoho ľudí kŕmi dvakrát denne a veľa vyberavých psov sa lepšie stravuje iba jedným jedlom denne.
  • Experimentujte s kŕmením v rôznych časoch dňa.
  • Dočasne obmedzte, alebo odstráňte maškrty.
  • Dajte mu vývar z kostí, aby ste do neho dostali nejaké živiny, ak vyslovene odmieta žrať.
  • Nakoniec vyskúšajte prírodné možnosti na stimuláciu chuti do jedla. Niektoré výskumy naznačujú, že môže pomôcť stimulovať hormóny hladu. Môže tiež zmierniť bolesť alebo úzkosť, ak sú to dôvody, prečo váš pes neje.

Ak váš veterinár usúdi, že váš pes neje kvôli chorobe, budete musieť tento problém riešiť. Niektorí veterinári môžu odporučiť diétu na predpis, aby sa uistili, že váš pes dostáva dostatok živín. Bohužiaľ, väčšina diét na predpis je nekvalitná a nie je dobrá z dlhodobého hľadiska. Namiesto toho vyskúšajte čerstvé jedlo, najlepšie surovú stravu , aby ste zistili, či sa jeho chuť do jedla zlepší. Nie je dobrý nápad nútiť psa žrať, aj keď už niekoľko dní nejedol. V extrémnych prípadoch môže váš veterinár odporučiť kŕmenie tekutou stravou, podávanie subkutánnych tekutín alebo zavedením sondy.

Čo robiť, ak váš pes týždeň nejedol

Ak váš pes nejedol týždeň, určite je čas na okamžitú návštevu veterinára. Zdravé psy môžu zvyčajne vydržať iba 5 dní bez toho, aby jedli čokoľvek, kým začnú významným spôsobom pociťovať zdravotné problémy.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor