Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :

Ak na srsti svojho psa uvidíte biele vločky, pravdepodobne ide o psie lupiny. Zvyčajne sa nie je čoho obávať a dobrou správou je, že sa to dá pomerne ľahko liečiť.Poďme sa teda pozrieť na lupiny u psov a preskúmať ich príčiny, potenciálne škody a ako môže strava a prirodzené metódy prinavrátiť kožu a srsť vášho psa do opäť zdravého stavu.

Čo sú to vlastne psie lupiny?

Psie lupiny sú šupinatá koža na srsti psa. Vyzerá to ako suchá pokožka, ale v skutočnosti môže byť pokožka s lupinami suchá, alebo mastná. Na srsti vášho psa a dokonca aj na vašej podstielke uvidíte odumreté malé čiastočky kože. Môžete tiež vidieť matnú, alebo suchú srsť, svrbenie, alebo začervenanie na koži.

Môžu byť psie lupiny škodlivé?

Vo väčšine prípadov psie lupiny nie sú škodlivé pre celkové zdravie vášho psa. Ale, je to varovný signál, že musíte zlepšiť niekoľko vecí, akým je strava a uistiť sa, že neexistuje hlbšia príčina, ktorá to spôsobuje (zdravotný stav psa, ktorý toto možno vyvoláva). Psie lupiny môžu spôsobiť nepohodlie, svrbenie a podráždenie, čo vedie k nadmernému škrabaniu, vypadávaniu chlpov, alebo infekciám kože, ak to neriešite.

Prečo má môj pes lupiny?

Suchá koža je hlavnou príčinou lupín u psov, ale problém môže spôsobiť i mastná pokožka. Niektorí psi môžu mať zlý zdravotný stav, takže lupiny sú zvyčajne príznakom jedným z chorôb. Alergie na určité potraviny, alebo faktory životného prostredia môžu tiež spôsobiť lupiny u psov. Zlé návyky v starostlivosti, zriedkavé kúpanie, alebo používanie drsných šampónov môžu zbaviť pokožku jej prírodných olejov, čo vedie k suchu a šupinateniu a vzniku lupín.

Ďalšou z príčin vzniku lupín môžu byť napríklad aj roztoče nazývané cheyletiella - sú to malé biele roztoče, ktoré vyzerajú ako psie lupiny a môžu spôsobiť silné svrbenie. Roztoče Cheyletiella a ľahko sa šíria na iné domáce zvieratá a dokonca aj na ľudí. Ak sa váš pes nadmerne škrabe, požiadajte svojho veterinára, aby sa na jeho kožu detailne pozrel pod mikroskopom – dajú sa ľahko diagnostikovať. Dermatitída - zápal kože, ktorý môže byť spôsobený alergiami, dráždivými látkami, infekciami alebo autoimunitnými stavmi. Príznakom môžu byť silné lupiny spolu s ďalšími príznakmi, ako je začervenanie, svrbenie, vredy alebo vypadávanie chlpov či celej srsti. Systémové ochorenia, ako sú autoimunitné ochorenia, ako je pemfigus, môžu ovplyvniť celkové zdravie kože a srsti vášho psa, čo vedie k lupinám ako ďalším príznakom.

Ako zvládnuť lupiny u psov

Liečba lupín u psov môže zahŕňať niekoľko vecí, ale kŕmenie vášho psa zdravou, kompletnou stravou, zlepší zdravie pokožky vášho psa zvnútra a lupiny môžu zmiznúť tak rýchlo, ako prišli.

  • Kŕmte vyváženou stravou: Kŕmte svojho psa čerstvými, celistvými krmivami, ktoré poskytujú základné živiny pre zdravú kožu a srsť. Kŕmte rôzne živočíšne bielkoviny, orgány, kosti, zeleninu a ovocie.
  • Zvýšenie omega 3 mastných kyselín: Omega 3 majú protizápalové vlastnosti a môžu vyživovať pokožku zvnútra. Zahrňte potraviny, ako sú tučné ryby (losos, makrela, sardinky), ľanové semienka, chia semienka a doplnky omega 3 určené pre psov.
  • Vyhnite sa spracovaným potravinám: Väčšina komerčne vyrábaných potravín a pochúťok má vysoký obsah umelých prísad, konzervačných látok a plnív, ktoré môžu viesť k kožným problémom. Tiež komerčné krmivá majú často vysoký obsah omega 6 mastných kyselín, ktoré majú zápalový účinok.
  • Doprajte si dostatok vody: Toto je kľúčové pre udržanie zdravej pokožky. Uistite sa, že váš pes má vždy prístup k čerstvej, čistej filtrovanej, alebo pramenitej vode. Váš pes by mal dostať veľa vody aj zo surovej stravy, ale ak nieje surové, môže mu pomôcť pridanie kostného vývaru, alebo pridaním vody do suchého krmiva.
  • Vyhnite sa potravinovým alergénom: Lupiny môžu byť spôsobené, alebo zhoršené potravinovými alergiami, alebo citlivosťou, ktorá sa prejavuje, ako suchá alebo svrbivá pokožka. Bežné alergény pre psov sú hovädzie mäso, kuracie mäso, mliečne výrobky, pšenica a sója. Ak váš pes konzumuje surovú stravu, je vám ľahšie odstrániť možné alergény.
  • Pridajte doplnky: Niektoré doplnky môžu podporiť zdravú kožu a srsť. Živiny ako biotín, zinok, vitamín E a probiotiká môžu byť prospešné pre psov s lupinami, alebo kožnými problémami.

Keď zmeníte stravu svojho psa, nemusíte si hneď všimnúť zlepšenie, takže tomu dajte dostatok času. Môže trvať až niekoľko týždňov, kým uvidíte zmeny v zdraví kože a srsti.

Zo zivota psov logo
alebo
TPL_BACKTOTOP